Vishay/Dale RNR50H4642BRB14
RNR50H4642BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H4642BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H4642BRB14.pdf
Availability of RNR50H4642BRB14
QUANTITY
RNR50H4642BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H4642BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H4642BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H4642BRB14
Related LinksRNR50H4, RNR50H4642BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H4642BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H4642BRB14
IC REG BOOST ADJ 2.2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8397AR datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf