Vishay/Dale RNR50H4750FSRE6
RNR50H4750FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H4750FSRE6
Brief Description
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H4750FSRE6.pdf
Availability of RNR50H4750FSRE6
QUANTITY
RNR50H4750FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H4750FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50H4750FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H4750FSRE6
Related LinksRNR50H4, RNR50H4750FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H4750FSRE6 Details Description
Related parts for RNR50H4750FSRE6
AC/DC CONVERTER 5.1V 65W datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SOCKET 4PAD 3.2X2.5 OSCILLATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf