Vishay/Dale RNR50H4991BRB14
RNR50H4991BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H4991BRB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H4991BRB14.pdf
Availability of RNR50H4991BRB14
QUANTITY
RNR50H4991BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H4991BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H4991BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H4991BRB14
Related LinksRNR50H4, RNR50H4991BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H4991BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H4991BRB14
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
WIRE WW ETFE 28AWG 2X50' YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 250MA 6.3 OHM datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD25-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf