Vishay/Dale RNR50H5762FRRSL
RNR50H5762FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H5762FRRSL
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H5762FRRSL.pdf
Availability of RNR50H5762FRRSL
QUANTITY
RNR50H5762FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H5762FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H5762FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H5762FRRSL
Related LinksRNR50H5, RNR50H5762FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H5762FRRSL Details Description
Related parts for RNR50H5762FRRSL
IC REG LDO ADJ 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf