Vishay/Dale RNR50H82R5FSRE6
RNR50H82R5FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H82R5FSRE6
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H82R5FSRE6.pdf
Availability of RNR50H82R5FSRE6
QUANTITY
RNR50H82R5FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H82R5FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50H82R5FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H82R5FSRE6
Related LinksRNR50H8, RNR50H82R5FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H82R5FSRE6 Details Description
Related parts for RNR50H82R5FSRE6
RES SMD 464K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
EXTENSION CABLE 20M FOR E6C3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.52K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf