Vishay/Dale RNR50J1001BSB14
RNR50J1001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1001BSB14
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1001BSB14.pdf
Availability of RNR50J1001BSB14
QUANTITY
RNR50J1001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J1001BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1001BSB14
Related LinksRNR50J1, RNR50J1001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1001BSB14 Details Description
Related parts for RNR50J1001BSB14
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 6MM TYPE K datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf