Vishay/Dale RNR50J1002BMRE6
RNR50J1002BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1002BMRE6
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1002BMRE6.pdf
Availability of RNR50J1002BMRE6
QUANTITY
RNR50J1002BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1002BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50J1002BMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1002BMRE6
Related LinksRNR50J1, RNR50J1002BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1002BMRE6 Details Description
Related parts for RNR50J1002BMRE6
DETECTOR RTD TF 1K OHM +/-0.12% datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMK04826 datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" RBW FLOAT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SOD123F datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf