Vishay/Dale RNR50J1101FRBSL
RNR50J1101FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1101FRBSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1101FRBSL.pdf
Availability of RNR50J1101FRBSL
QUANTITY
RNR50J1101FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1101FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J1101FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1101FRBSL
Related LinksRNR50J1, RNR50J1101FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1101FRBSL Details Description
Related parts for RNR50J1101FRBSL
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 30A@280VAC DIN MT datasheet.pdf
CONN HDR 16 PIN GOLD RT ANGLE WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
16M SDR SDRAM 166MHZ IND datasheet.pdf