Vishay/Dale RNR50J1102FSRSL
RNR50J1102FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1102FSRSL
Brief Description
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1102FSRSL.pdf
Availability of RNR50J1102FSRSL
QUANTITY
RNR50J1102FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1102FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J1102FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)