Vishay/Dale RNR50J14R0FPB14
RNR50J14R0FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J14R0FPB14
Brief Description
RES 14 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J14R0FPB14.pdf
Availability of RNR50J14R0FPB14
QUANTITY
RNR50J14R0FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J14R0FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J14R0FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J14R0FPB14
Related LinksRNR50J1, RNR50J14R0FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J14R0FPB14 Details Description
Related parts for RNR50J14R0FPB14
CONN SPLICE CLOSED 10-22 AWG PUR datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf