Vishay/Dale RNR50J1502FSBSL
RNR50J1502FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1502FSBSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1502FSBSL.pdf
Availability of RNR50J1502FSBSL
QUANTITY
RNR50J1502FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1502FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J1502FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1502FSBSL
Related LinksRNR50J1, RNR50J1502FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1502FSBSL Details Description
Related parts for RNR50J1502FSBSL
CONN CHAMP COVER 50 POS 180 DEG datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 100K 20TSSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK DISCONNECT GRY 5MM datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 127 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BUFF/LEVEL 44QFN datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf