Vishay/Dale RNR50J1650FSRSL
RNR50J1650FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1650FSRSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1650FSRSL.pdf
Availability of RNR50J1650FSRSL
QUANTITY
RNR50J1650FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1650FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J1650FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1650FSRSL
Related LinksRNR50J1, RNR50J1650FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1650FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J1650FSRSL
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf