Vishay/Dale RNR50J1963FSBSL
RNR50J1963FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1963FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1963FSBSL.pdf
Availability of RNR50J1963FSBSL
QUANTITY
RNR50J1963FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1963FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J1963FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1963FSBSL
Related LinksRNR50J1, RNR50J1963FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1963FSBSL Details Description
Related parts for RNR50J1963FSBSL
CONN RECEPT RANG 160POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CBL ASSY SMA M-SMA M REV 1800MM datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FEMALE 20A 26-22 A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf