Vishay/Dale RNR50J1963FSBSL
RNR50J1963FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1963FSBSL
Brief Description
RES 196K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1963FSBSL.pdf
Availability of RNR50J1963FSBSL
QUANTITY
RNR50J1963FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1963FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J1963FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1963FSBSL
Related LinksRNR50J1, RNR50J1963FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1963FSBSL Details Description
Related parts for RNR50J1963FSBSL
RES SMD 17.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8TH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUS 130V T/D LIFT TRUCK 50A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.78K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4362 RX datasheet.pdf
HDM EMPO 210F LM & G datasheet.pdf
IC RFID NFC/HF READER 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 01005 datasheet.pdf