Vishay/Dale RNR50J2000FSRSL
RNR50J2000FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J2000FSRSL
Brief Description
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J2000FSRSL.pdf
Availability of RNR50J2000FSRSL
QUANTITY
RNR50J2000FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J2000FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J2000FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J2000FSRSL
Related LinksRNR50J2, RNR50J2000FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J2000FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J2000FSRSL
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 10W datasheet.pdf