Vishay/Dale RNR50J2151FSB14
RNR50J2151FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J2151FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J2151FSB14.pdf
Availability of RNR50J2151FSB14
QUANTITY
RNR50J2151FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J2151FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J2151FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J2151FSB14
Related LinksRNR50J2, RNR50J2151FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J2151FSB14 Details Description
Related parts for RNR50J2151FSB14
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 TRI datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X400MM datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DIN SIGNAL STRT MALE 20P datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X38MM 230VAC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD993 datasheet.pdf