Vishay/Dale RNR50J2371FSRSL
RNR50J2371FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J2371FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J2371FSRSL.pdf
Availability of RNR50J2371FSRSL
QUANTITY
RNR50J2371FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J2371FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J2371FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J2371FSRSL
Related LinksRNR50J2, RNR50J2371FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J2371FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J2371FSRSL
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
PHONO JACK 3POS R/A RED/WHT/YLW datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 30A 0603 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
4700UF 16V 16X25 datasheet.pdf