Vishay/Dale RNR50J2432FMB14
RNR50J2432FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J2432FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J2432FMB14.pdf
Availability of RNR50J2432FMB14
QUANTITY
RNR50J2432FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J2432FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J2432FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J2432FMB14
Related LinksRNR50J2, RNR50J2432FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J2432FMB14 Details Description
Related parts for RNR50J2432FMB14
IC 16-BIT BIDIR TXCVR 48-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 350MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 69A U8FL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf