Vishay/Dale RNR50J4642FSB14
RNR50J4642FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J4642FSB14
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J4642FSB14.pdf
Availability of RNR50J4642FSB14
QUANTITY
RNR50J4642FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J4642FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J4642FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J4642FSB14
Related LinksRNR50J4, RNR50J4642FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J4642FSB14 Details Description
Related parts for RNR50J4642FSB14
SCREW BRDLOCK #4-40 9.5MM 1=1PC datasheet.pdf
SENSOR 1PSID 100MV 8PIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1605FORWG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRIMP TOOL KIT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf