Vishay/Dale RNR50J4991BSB14
RNR50J4991BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J4991BSB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J4991BSB14.pdf
Availability of RNR50J4991BSB14
QUANTITY
RNR50J4991BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J4991BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J4991BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J4991BSB14
Related LinksRNR50J4, RNR50J4991BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J4991BSB14 Details Description
Related parts for RNR50J4991BSB14
SURGETRAB PIPE W/INTEGRATED PCB datasheet.pdf
LED 5MM RED/GREEN 6"LDS PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 150A 452W TO247 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 243 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SMA STR PLUG TO SMP STR JACK 9" datasheet.pdf
BOARD EVALUATION XR1008ISO8 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
680UF 63V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf