Vishay/Dale RNR50J6981FRBSL
RNR50J6981FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J6981FRBSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J6981FRBSL.pdf
Availability of RNR50J6981FRBSL
QUANTITY
RNR50J6981FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J6981FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J6981FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J6981FRBSL
Related LinksRNR50J6, RNR50J6981FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J6981FRBSL Details Description
Related parts for RNR50J6981FRBSL
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/X datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 2% 1W 0815 datasheet.pdf
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 60MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf