Vishay/Dale RNR50J9091FRRSL
RNR50J9091FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J9091FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J9091FRRSL.pdf
Availability of RNR50J9091FRRSL
QUANTITY
RNR50J9091FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J9091FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J9091FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J9091FRRSL
Related LinksRNR50J9, RNR50J9091FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J9091FRRSL Details Description
Related parts for RNR50J9091FRRSL
26W COVER ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS BLOCK 50MM LONG datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
FAN 92X25MM 12VDC IP68 70CFM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.5V 0.2A datasheet.pdf