Vishay/Dale RNR55H1000BMBSL
RNR55H1000BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1000BMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1000BMBSL.pdf
Availability of RNR55H1000BMBSL
QUANTITY
RNR55H1000BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1000BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1000BMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1000BMBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1000BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1000BMBSL Details Description
Related parts for RNR55H1000BMBSL
JUMPER-H1504TR/A3048A/H1504TR12" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB TQFP-144-19 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 30W 1% TO218 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf