Vishay/Dale RNR55H1000BSRSL
RNR55H1000BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1000BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1000BSRSL.pdf
Availability of RNR55H1000BSRSL
QUANTITY
RNR55H1000BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1000BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1000BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1000BSRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1000BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1000BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H1000BSRSL
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 50W datasheet.pdf
MOSFET/BJT SGL P-CH 12V 8-WDFN datasheet.pdf
CONN HEADER TAB 70POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.980" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LOCKING BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf