Vishay/Dale RNR55H1002FPRSL
RNR55H1002FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1002FPRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1002FPRSL.pdf
Availability of RNR55H1002FPRSL
QUANTITY
RNR55H1002FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1002FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1002FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1002FPRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1002FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1002FPRSL Details Description
Related parts for RNR55H1002FPRSL
CBL RIBN 100COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK 1" 500/BX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf