Vishay/Dale RNR55H1002FSRSL
RNR55H1002FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1002FSRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1002FSRSL.pdf
Availability of RNR55H1002FSRSL
QUANTITY
RNR55H1002FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1002FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1002FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1002FSRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1002FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1002FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H1002FSRSL
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf