Vishay/Dale RNR55H1003FSRE6
RNR55H1003FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1003FSRE6
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1003FSRE6.pdf
Availability of RNR55H1003FSRE6
QUANTITY
RNR55H1003FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1003FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H1003FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1003FSRE6
Related LinksRNR55H1, RNR55H1003FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1003FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H1003FSRE6
MARKER TIE WRAP MIN NAT 8" datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1600V 105A ECOPAC2 datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 1POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CXONE-AL10D-V4 datasheet.pdf
TVS MIN 25KW 38.7V 5%UNI DO-214 datasheet.pdf