Vishay/Dale RNR55H1004FPBSL
RNR55H1004FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1004FPBSL
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1004FPBSL.pdf
Availability of RNR55H1004FPBSL
QUANTITY
RNR55H1004FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1004FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1004FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1004FPBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1004FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1004FPBSL Details Description
Related parts for RNR55H1004FPBSL
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 700MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONV AC/DC 6W 12V OUT MULTI T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 872 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf