Vishay/Dale RNR55H1021BSB14
RNR55H1021BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1021BSB14
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1021BSB14.pdf
Availability of RNR55H1021BSB14
QUANTITY
RNR55H1021BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1021BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1021BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1021BSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1021BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1021BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1021BSB14
IC LATCH TRANSP 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
LENS TRANSPARENT ROUND RED datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X0.3MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 12' OPEN END datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 80A D61-3M datasheet.pdf