Vishay/Dale RNR55H1023DSB14
RNR55H1023DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1023DSB14
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1023DSB14.pdf
Availability of RNR55H1023DSB14
QUANTITY
RNR55H1023DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1023DSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1023DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1023DSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1023DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1023DSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1023DSB14
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 4-4 WHITE 7' datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEADER MTA-156 TIN W/PEG 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CABLE JUMPER KIT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
470UF 63V 12,5X20 datasheet.pdf