Vishay/Dale RNR55H1051FSBSL
RNR55H1051FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1051FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1051FSBSL.pdf
Availability of RNR55H1051FSBSL
QUANTITY
RNR55H1051FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1051FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1051FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1051FSBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1051FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1051FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H1051FSBSL
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 104MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RD ENERGY HARVESTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 10V/20A 20V/10A datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
20 MODIV HSG W/STR RLF DR .100 datasheet.pdf
BT1900, TE, 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf