Vishay/Dale RNR55H1071FSB14
RNR55H1071FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1071FSB14
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1071FSB14.pdf
Availability of RNR55H1071FSB14
QUANTITY
RNR55H1071FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1071FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1071FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1071FSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1071FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1071FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1071FSB14
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT SAS 29POS VERT PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 7.15M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN 2.4MM JACK 50 OHM COMPRESS datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 4POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 21 M 10" YEL JACKS LP datasheet.pdf
820UF 420V 40X70MM 85C 10000H datasheet.pdf