Vishay/Dale RNR55H1181DSRSL
RNR55H1181DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1181DSRSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1181DSRSL.pdf
Availability of RNR55H1181DSRSL
QUANTITY
RNR55H1181DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1181DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1181DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1181DSRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1181DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1181DSRSL Details Description
Related parts for RNR55H1181DSRSL
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
BACKSHELL 25POS 35DEG DIE CAST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FEED TRHOUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
3/8'' BRS NMO MNT datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf