Vishay/Dale RNR55H1242FSRE6
RNR55H1242FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1242FSRE6
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1242FSRE6.pdf
Availability of RNR55H1242FSRE6
QUANTITY
RNR55H1242FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1242FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H1242FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1242FSRE6
Related LinksRNR55H1, RNR55H1242FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1242FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H1242FSRE6
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8DSBGA datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 400VAC QC TERM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 316 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.0V SSOT-2 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 42.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf