Vishay/Dale RNR55H1243FSB14
RNR55H1243FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1243FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1243FSB14.pdf
Availability of RNR55H1243FSB14
QUANTITY
RNR55H1243FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1243FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1243FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1243FSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1243FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1243FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1243FSB14
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SOIC datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 28-QFN datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 60POS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP 5600 UF 20% 10 V datasheet.pdf