Vishay/Dale RNR55H1370FMRSL
RNR55H1370FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1370FMRSL
Brief Description
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1370FMRSL.pdf
Availability of RNR55H1370FMRSL
QUANTITY
RNR55H1370FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1370FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1370FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1370FMRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1370FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1370FMRSL Details Description
Related parts for RNR55H1370FMRSL
CONN MU ATTENUATOR FIXED 9DB datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
IC SMARTCARD INTERFACE 20TSSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GLOVES ESD INSPECTION X-L datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 25A RB 2 datasheet.pdf