Vishay/Dale RNR55H1500BSRSL
RNR55H1500BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1500BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1500BSRSL.pdf
Availability of RNR55H1500BSRSL
QUANTITY
RNR55H1500BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1500BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1500BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1500BSRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1500BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1500BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H1500BSRSL
RES SMD 110 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHMS 400MA 1812 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 16V 0201 datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf