Vishay/Dale RNR55H1502FSBSL
RNR55H1502FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1502FSBSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1502FSBSL.pdf
Availability of RNR55H1502FSBSL
QUANTITY
RNR55H1502FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1502FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1502FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1502FSBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1502FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1502FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H1502FSBSL
THERMISTOR PTC 1.7 OHM 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 9POS 2.54MM datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 100W datasheet.pdf