Vishay/Dale RNR55H1582BSB14
RNR55H1582BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1582BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1582BSB14.pdf
Availability of RNR55H1582BSB14
QUANTITY
RNR55H1582BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1582BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1582BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1582BSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1582BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1582BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1582BSB14
IC MPU RESET CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 90DEG METAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC CURRENT SHARE SMPS 23QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf