Vishay/Dale RNR55H1622FSR36
RNR55H1622FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1622FSR36
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1622FSR36.pdf
Availability of RNR55H1622FSR36
QUANTITY
RNR55H1622FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1622FSR36
Internal Part NumberEIS-RNR55H1622FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1622FSR36
Related LinksRNR55H1, RNR55H1622FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1622FSR36 Details Description
Related parts for RNR55H1622FSR36
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 4A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN DB50 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM NPN-NO UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-B 40 CONT datasheet.pdf
TAN 36MM X 50M PN6650 datasheet.pdf