Vishay/Dale RNR55H1820BRB14
RNR55H1820BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1820BRB14
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1820BRB14.pdf
Availability of RNR55H1820BRB14
QUANTITY
RNR55H1820BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1820BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1820BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1820BRB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1820BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1820BRB14 Details Description
Related parts for RNR55H1820BRB14
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf