Vishay/Dale RNR55H1840BSB14
RNR55H1840BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1840BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 184 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1840BSB14.pdf
Availability of RNR55H1840BSB14
QUANTITY
RNR55H1840BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1840BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1840BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1840BSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1840BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1840BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1840BSB14
FAN AXIAL 430X161MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 WHT BLU datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 3.3V 9A 30W PCB datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ARISO RECEIV 12W 2PNP datasheet.pdf