Vishay/Dale RNR55H1932BSBSL
RNR55H1932BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1932BSBSL
Brief Description
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1932BSBSL.pdf
Availability of RNR55H1932BSBSL
QUANTITY
RNR55H1932BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1932BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1932BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1932BSBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1932BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1932BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H1932BSBSL
FIXED IND 1MH 150MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SNAP SPADE #10 14-16AWG datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf