Vishay/Dale RNR55H2002BPRE6
RNR55H2002BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2002BPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2002BPRE6.pdf
Availability of RNR55H2002BPRE6
QUANTITY
RNR55H2002BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2002BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2002BPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2002BPRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2002BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2002BPRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2002BPRE6
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1507TR12" datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 10NS 160QFP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 1 POS WTB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf