Vishay/Dale RNR55H2052BMBSL
RNR55H2052BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2052BMBSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2052BMBSL.pdf
Availability of RNR55H2052BMBSL
QUANTITY
RNR55H2052BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2052BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2052BMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2052BMBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2052BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2052BMBSL Details Description
Related parts for RNR55H2052BMBSL
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
IC LED DRIVER SOURCE SOT89-3 datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf