Vishay/Dale RNR55H2211FSRSL
RNR55H2211FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2211FSRSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2211FSRSL.pdf
Availability of RNR55H2211FSRSL
QUANTITY
RNR55H2211FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2211FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2211FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2211FSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2211FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2211FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2211FSRSL
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL 3POS M8 PLUG-M12 S0CKET 1.5M datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97.3VC R6 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf