Vishay/Dale RNR55H2291BSB14
RNR55H2291BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2291BSB14
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2291BSB14.pdf
Availability of RNR55H2291BSB14
QUANTITY
RNR55H2291BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2291BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2291BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2291BSB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2291BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2291BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H2291BSB14
IC MULTIMON 3.3/2.5V 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TOOL HAND PRO-CRIMPER III W/DIE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 780MA 540 MOHM datasheet.pdf