Vishay/Dale RNR55H2371DSRSL
RNR55H2371DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2371DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2371DSRSL.pdf
Availability of RNR55H2371DSRSL
QUANTITY
RNR55H2371DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2371DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2371DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2371DSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2371DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2371DSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2371DSRSL
IC CURRENT SOURCE 12BIT 24LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 3MM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf