Vishay/Dale RNR55H2491BSRSL
RNR55H2491BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2491BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2491BSRSL.pdf
Availability of RNR55H2491BSRSL
QUANTITY
RNR55H2491BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2491BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2491BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2491BSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2491BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2491BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2491BSRSL
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 30 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf