Vishay/Dale RNR55H2491FMB14
RNR55H2491FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2491FMB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2491FMB14.pdf
Availability of RNR55H2491FMB14
QUANTITY
RNR55H2491FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2491FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2491FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2491FMB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2491FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2491FMB14 Details Description
Related parts for RNR55H2491FMB14
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 32KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 290V TELECOM datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED 3MM YELLOW DIFF TH datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf